5th Summer Workshop on Operator Theory

5th - 9th July 2016 Kraków

Program

Go to presentations!
Tuesday, July 5th
Conference Hall: al. Mickiewicza 24/28
8:00 – 8:55 Registration
9:00 – 9:20 Opening
Plenary session (Room 120)
Chair: Raúl Curto
9:20 – 10:05 Carl Cowen
Recent progress in understanding the structure of composition operators on spaces of analytic functions
10:10 – 10:55 Moshe Goldberg
Radii of elements in finite-dimensional power-associative algebras
10:55 – 11:25 Coffee break (Room 127)
11:25 – 12:10 Vladimir Müller
On the joint numerical ranges
12:10 – 14:30 Lunch
Parallel sessions
Session A (Room 120) Session B (Room 125)
Chair: Michał Wojtylak Chair: Carl Cowen
14:30 – 14:50 László Zsidó
Hilbert space geometry problems occurring in the Tomita-Takesaki theory
Tirthankar Bhattacharyya
Holomorphic functions on the symmetrized bidisk — realization, interpolation and extension
14:55 – 15:15 Martin Argerami
Invariants for operator systems
Aurelian Gheondea
Operator models for locally C*-modules
15:25 – 15:45 Piotr Niemiec
Models for subhomogeneous C*-algebras
Maria Nowak
Extremal functions in weighted Bergman spaces
15:50 – 16:10 Lourdes Palacios
On barrelledness in locally convex algebras
Eungil Ko
Properties of operator transforms
16:10 – 16:40 Coffee break (Room 127)
Session A (Room 120) Session B (Room 125)
Chair: Muneo Cho Chair: Bruce Watson
16:40 – 17:00 Manuel González
Hypercyclicity of the commutant of  Cesáro-like operators
Zoltán Léka
Symmetric seminorms and the Leibniz property
17:05 – 17:25 Daniel Beltita
Some special properties of group C*-algebras
Paweł Pietrzycki
On certain characterizations of quasinormal operators
17:30 – 17:50 Hugo Arizmendi Peimbert
Pseudo-(normed Q) algebras
Wednesday, July 6th
Conference Hall: al. Mickiewicza 24/28
Plenary session (Room 120)
Chair: Jan Stochel
9:00 – 9:45 Don Hadwin
Tracially stable C*-algebras
9:50 – 10:35 Cristina Câmara
Asymmetric truncated Toeplitz operators and their symbols
10:35 – 11:05 Coffee break (Room 127)
Session A (Room 120) Session B (Room 125)
Chair: László Kérchy Chair: Jonathan Partington
11:05 – 11:25 Dimosthenis Drivaliaris
The angle of an operator and range – kernel complementarity
Wiesław Żelazko
Maximal abelian subalgebras
11:30 – 11:50 Nikos Yannakakis
Range-kernel complementarity of linear operators
Zenon Jabłoński
The Cauchy dual of 2-isometric operators
12:00 – 12:20 Teresa Malheiro
Model spaces and Toeplitz kernels
Marcin Moszyński
Asymptotic properties of generalized eigenvectors for scalar- and block- Jacobi operators and H-class for the transfer matrix sequence. Some spectral consequences.
12:25 – 12:45 Sungeun Jung
On (S,λ)-Toeplitz operators
Dong-O Kang
Product of truncated Hankel operators
12:45 – 14:30 Lunch
Parallel sessions
Session A (Room 120) Session B (Room 125)
Chair: Wiesław Żelazko Chair: Eungil Ko
14:30 – 14:50 Beyaz Basak Koca
Invariant subspaces generated by a single function in the polydisc
Artur Płaneta
Unbounded composition operators via inductive limits: cosubnormal operators with matrical symbols
14:55 – 15:15 Maria Malejki
Eigenvalues for some complex infinite tridiagonal matrices
Mirosław Baran
Markov’s and Pleśniak’s properties, capacities and extremal functions of elements in a normed algebra
15:25 – 15:45 Ekaterina Shulman
Subadditive maps, group representations and addition theorems
Wen-Chi Kuo
Mixing processes in Riesz spaces
15:50 – 16:10 Roksana Słowik
Continuous maps on triangular matrices that preserve commutativity
Kamila Kliś-Garlicka
Asymmetric truncated Toeplitz operators and reflexivity
16:10 – 16:40 Coffee break (Room 127)
Session A (Room 120) Session B (Room 125)
Chair: Aurelian Gheondea Chair: Vladimir Müller
16:40 – 17:00 Jacek Chmieliński
On functional equations arising from a characterization of normed spaces
Lech Zielinski
Application of inverse scattering transform method to study solutions of the short pulse equation
17:05 – 17:25 Jaroslav Zemánek
On the structure of the set of algebraic elements in a Banach algebra
Renata Malejki
On stability of a functional equation stemming from a characterization of inner product spaces
Thursday, July 7th
Conference Hall: al. Mickiewicza 24/28
Plenary session (Room 120)
Chair: Don Hadwin
9:00 – 9:45 Bruce Watson
Weighted p-Laplacian on the half-line
9:50 – 10:35 Gustavo Corach
On pairs of projections whose product is compact
10:35 – 11:05 Coffee break (Room 127)
11:05 – 11:50 Mostafa Mbekhta
Product, Jordan and Triple product commuting maps with the λ-Aluthge transform
11:50 – 13:30 Lunch
13:30- 18.00 Excursion
18:00- 22:00 Conference dinner
Friday, July 8th
Conference Hall: al. Mickiewicza 24/28
Plenary session (Room 120)
Chair: Gustavo Corach
9:00 – 9:45 László Kérchy
Quasianalytic polynomially bounded operators
9:50 – 10:35 Michał Wojtylak
The Sobolev moment problem and Jordan dilations
10:35 – 11:05 Coffee break (Room 127)
Chair: Cristina Câmara
11:05 – 11:50 Jonathan Partington
Semigroups of Bergman and Dirichlet shifts
11:55 – 12:40 Raúl Curto
Moment infinitely divisible weighted shifts
12:40 – 14:30 Lunch
Parallel sessions
Session A (Room 120) Session B (Room 125)
Chair: László ZsidÓ Chair: Martin Argerami
14:30 – 14:50 Chafiq Benhida
On Jacobson’s lemma and its applications in spectral theory
Agnieszka Kowalska
Identities for a derivation operator
14:55 – 15:15 Ji Eun Lee
On $infty$-complex symmetric operators
Paweł Wójcik
Orthogonality of compact operators
15:25 – 15:45 Marek Kosiek
Some topological and geometrical properties of Gleason parts
Gabriel Kantun-Montiel
Generalized inverses through spectral sets
15:50 – 16:10 Serdar Ay
Positive semidefinite kernels with values continuously adjointable operators on VH-spaces
Hubert Klaja
Non-commutativity of the exponential spectrum
16:10 – Last Coffee (Room 127)
5th Summer Workshop On Operator Theory © 2015 Frontier Theme